Hoşgeldin Ziyaretçi

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Photoshop ile HDR(Yüksek Dinamik Aralık) Efekti Kullanmayı Öğrenelim
HDR efekt nedir nasıl uygulanır.Kısaca açıklamak gerekirse modern dijital kameraların dinamik aralığı, insan gözünden daha düşüktür. Bu sebeple gökyüzünü fotoğraflardaki gibi rengi atmış veya gölgeleri fotoğraflardaki kadar karanlık görmeyiz.Genelde sanatsal fotoğraflarda kullanılan bu efektle aynı pozisyondan çekilmiş farklı detayları tek fotoğrafta birleştirmek mümkün oluyor.Örneğin bir evin içinden çekilen resimde hem odadaki hemde odanın dışındaki detayları görmek zordur.Çünkü çekilen resimde ya dışarısı yada içerisi daha net gözükecektir.Resimlerle daha ayrıntılı bunu anlayacağız hadi hemen başlayalım.

Bir arkadaşımın çalışması olan resimleri kullanacağım sizde isterseniz kullanabilirsiniz.

3apadO.jpg

ZVOVBk.jpg

3-1024x768.jpg

Şimdi yapmamız gereken şey çok basit çünkü photoshopun bize sunduğu çok basit bir yöntem kullanarak resimlerimizi birleştireceğiz.

İlk önce File>Automate>Merge to HDR pro diyoruz

gA9AMb.jpg

Açılan sayfada Browse a tıklayıp kullanacağımız resimlerimiz seçeceğiz. Ancak burada resimleri sırasıyla yüklemek HDR efektimizin doğru olması için önemli .Bu sıra çekim sırasına yani ışık değerlerinin ardışık artışına göre olmalı.

GkykOv.jpg

Ardından OK e tıklayalım şimdi biraz bilgisayara işlemleri yapması için vakit verin.Ardından önümüze şöyle bir ekran gelecek.

gA9A1Q.jpg

Burada gördüğünüz gibi seçtiğimiz resimlerden istemediklerimiz olursa kırmızı halka içindeki kutucuğa tıklayıp o resmi iptal edebiliriz.Benim kullandığım resimlerde sorun olmadığı için ben kutucuğu dolu bırakmayı tercih ettim.Işık değerleri daha fazla olan resimler çektiyseniz benim gibi 3 değilde 5-6 tane resminiz varsa burası fazlalıkları elemek için güzel bir yer.Ardından OK e basıyoruz ve tekrar kısa bir süreliğine bekliyoruz.

RVOVqG.jpg

Ve işte sonuç resmimiz. Dışarıyıda içeriyide tüm detaylarıyla görebiliyoruz.HDR (Yüksek Dinamik Aralık ) dersimiz bu kadar arkadaşlar herkese photohoplu günler.
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 6 Ziyaretçi

10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping