Hoşgeldin Ziyaretçi

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Centos TeamSpeak 3 Server Kurulumu
Merhaba Arkadaşlar, 

Bu dersimizde Centos İşletim Sistemi Üzerine TeamSpeak3 Server kurulumunu öğreneceğiz. Bildiğimiz üzere TeamSpeak 3 İnternet bağlantısı ile konuşmamızı sağlayan bir programdır. Ve oldukça fazla kullanım alanları vardır.

İlk önce Sunucumuza Putty İle SSH Girişi yapıyoruz. Ve Ana Dizinimize (home) Geçiyoruz.

Kod:
Kod:
cd /home

Buraya klasör açmıyoruz. Teamspeak'in tardan çıkan kendi klasörünü kullnacağım. Siz birden fazla TeamSpeak3 Server kuracaksınız klasör açabilirsiniz. Bunun içinde :

Kod:
Kod:
mkdir klasoradi

Evet şimdik ana dizinimize (home) Dosyalarımızı çekiyoruz. 

Kod:
Kod:
wget http://ftp.4players.de/pub/hosted/ts3/releases/3.0.7.1/teamspeak3-server_linux-x86-3.0.7.1.tar.gz

Ben 32 bit işletim sistemi üzerine kurduğum için bu dosyayı çekiyorum. Eğer siz 64 bit sistem kullanıyorsanız, TeamSpeak Download

Bu Sayfayı ziyaret edebilir ve size uygun sürümü indirebilirsiniz. Dosyalarımızı çektikten sonra Tar komutu le tardan çıkartıyoruz :

Kod:
Kod:
tar xvfz teamspeak3-server_linux-x86-3.0.7.1.tar.gz

Bundan önceki derslerimizde arşiv komutllarını açıklamıştım. Eve şimdik server dosyalarımız tardan çıktı. ve server dosyamızın içine giriyoruz. :

Kod:
Kod:
cd teamspeak3-server_linux-x86-3.0.7.1

Ardından sıra sunucumuzu çalıştırmaya geldi. Ben tek bir tane server kurduğum için CONFIG dosyasını yapılandırmaya ihtiyaç duymuyorum ve serverimi direk olarak çalşıtıyorum :

Kod:
Kod:
./ts3server_startscript.sh start

Serverimizi ilk çalıştırmamızda karşımıza QUERY Bilgileri , server admin ve şifreleri gelecektir. Bunları kaybetmiyoruz çünkü sadecene ilk çalıştırmamızda bunlar gelir bidaha gelmez. Ve kurulumumuz bitti.

Not : 
Kod:
Kod:
./ts3server_startscript.sh start

Bu komutu verdiğinizde herhangi bir hata ile karşılaşıp serveriniz açılmıyorsa şu adımları uygulayın :

server klasörü içindeyken :
Kod:
Kod:
chmod -x ts3server_startscript.sh 777

Buradaki amaç start dosyamıza 777 Dosya izni vermiş olduk. bununla uğraşmak istemeyenler herhangi bir FTP Programından sunucuya bağlanıp dosya iznini 777 olarak ayarlayabilir.

Bugünkü dersim bu kadar arkadaşlar. Umarım faydalı olmuştur. Herkese iyi çalışmalar.
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 6 Ziyaretçi

10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping